Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır ? Güvenlimi?

Merhaba, gelişen teknoloji ile ortaya çıkan ve gelişen kripto para yani öbür adı ile sanal para nedir nasıl alınır. Bu makalede bunları sizler için anlatacağım.

1.Kripto Para Nedir?

İlk kripto para takma adı ile Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında bulunun Bitcoin’dir. Bitcoin gün kur ile hesapladığımızda 1 bitcoin: 89.249,34 Türk Lirası eşittir. Sakın korkmayın her kripto para bu kadar pahalı değil.

2. Kripto para 2011 Ekim ayında Altcoin olan Litecoin çıktı. Güncel kurla hesapladığımızda 1 litecoin 390,77 Türk Lirasına eşittir.

Kaç Adet Sanal Para Var ?

Şuanda bitcoinde dahil olmak üzere resmi olarak 5000 üzerinde sanal para bulunuyor. Bu paraların değer olarak en büyüğü Bitcoin olmakla beraber bitcoinden sonra Ethereum takip ediyor.

İşte şu anda piyasada bulanan bazı sanal paralar;

Bitcoin

Litecoin

Dogecoin

Ethereum

Tron

Dash

diyebiliz unutymayın sadece bu kadarla sınırlı değiller sanal paralar eğer bütün sanal paraları görmek isterseniz https://tr.tradingview.com/markets/cryptocurrencies/prices-all/ bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin, Sayı, Metalik, Metal, Parlak

Kripto Para Nasıl Alınır ?

Sanal para almak için en önce resmi olarak 18 yaşında veya geçmiş olmamız lazım. Sanal para almak için borsa hesabımızın bulunması lazım eğer yoksa BtcTurk kullanabilirsiniz. BtcTurk 2013 yılında Türkiye’de kurulmuş sanal para al-sat ağıdır. Şu anda btcturk kullanan insan sayısı 1 milyon kullanıcıyı aştı. Eminimki şu anda aklınızdan btcturk güvenilirmi diye düşünüyorsunuz. İnanın btcturk gerçekten sağlam bir sistem sisteme üye olunca sizden Kyc yapmanızı istiyor kyc ne derseniz kyc kimlik doğrulamsı anlamına gelmektedir. Sistede kyc yaptıktan sonra ortalama 24 saat içinde hesabınız onaylanıyor ve sanal para al-sat yapabiliyorsunuz. Emin olun btcturk sizin kişisel bilgilerinizi asla 3. taraf kişiler ile paylaşmıyor. Btcturk kullanmak istemeyenler içinde Alternatifler var.

Paribu

Paribu sanal para al-sat sistemdir 14 Şubat 2017 tarihinde hizmete açılmıştır. Emin olun btcturk kadar paribuda güvenilirdir. Paribunun 700 bin’i aşkın kullanıcısı bulnuyor ve 48 milyon dolarlık işlem hacimine sahip. Paribudada sanal para al-sat yapmak için kyc şart.

Sanal Para Güvenlimi ?

Kripto paralar, tamamen teknoloji tabanlı ve şifreleme sistemi ile var olduğu için güvenlidir. Ancak yine aynı sebeplerden bazı riskleri bulunmuyor değil. Buna istinaden; bilgisayarlarda kazılıp bulunmuş olan madenleriniz yani kripto paralarınız, eğer sanal bir cüzdanda toplanmamışsa bilgiyasarların çökme durumunda yok olabilirler.

Evet artık bundan sonrası sizde makale sizler için yararlı olmuştur inşallah.

Diğer sanal para haberleri için sanal para katagorimize göz atabilirsiniz.

Sizce sanal para alınmaya değermi ?

“Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır ? Güvenlimi?” üzerine 9 yorum

  1. Bu sektörde herşeyle çok yakından ilgilendim. Startuplar, Yatırımcılar diğer teknik konular vs derken kripto para birimlerini de incelemiş olmama rağmen hala bir kripto yatırımımın olmaması beni bu noktada derinden üzüyor 🙂

  2. Kripto paralar bilen birini gercektende ust seviyeye çıkaracak bir uğraş

  3. Kripto paralar kadar kripto parada kullanılan teknoloji de çok önemli bence. Bu sistem daha pek çok konuda yüksek güvenlik sağlayabilir. Bu kadar çok güvenlik açıklarının olduğu bir dünyada güvenlik önemli

  4. Bir çok sektörde kripto para işine girdi. Tabi herkesin girmesinden ziyade hangi kripto para birimininin daha değerli olduğu önemli.

  5. Herkes güveniyor ama ben hala tam güvenemedim. Tercih yapacak olursam btcturk’ten alırıdm

  6. Kripto gelecekte çok konuşulacak bir konu olacak. Geçmişte yatırımını yapanlar gelecekte bu konuda çok ekmek yiyecek.

  7. Kripto paraya önceleri hiç bakmamıştım ve şimdi pişmanım. 50 kuruş olduğu zamanı hatırlarım 🙂 O zamanlar alacaktın kenara binlerce liralık şimdi milyarder olmuştun 🙂

  8. Kripto paralar ilk başta inanmazdım ama sonradan çok fazla kazananlar gördüm biraz nötr ve pozitif arasındabir şeyim.

Yorumlar kapalı.