Sosyal medyada yeterlilik insanları hayata karşı kayıtsızlaştırıyor

Günümüzde insanların beğenilme duygusu ile değerlilik ve yeterlilik gibi ihtiyaçlarını sosyal medyadan karşıladığını belirten Psikolog Deniz Tümay, insanların basit bir şekilde yeterlilik duyguları kazandıklarını dile getirdi.

Sosyal medyada beğenilme duygusunun oluşturduğu ve beraberinde getirdiği tehlike üzerine konuşan Psikolog Deniz Tümay, sosyal medyada insanların yeterlilik duygusu kazanırken hayata karşı kayıtsızlaştırdığını söyledi.

İnsanların duygu olarak ihtiyaçlarından bahseden Tümay, “İnsanların değerlilik ve yeterlilik gibi belli ihtiyaçları fardır. Burada en önemli plana çıkan unsur sosyal medyada yeterliliktir. Bunu çok basit bir duruma getiriyor. Basit bir şekilde insanlar yeterlilik duyguları kazanabiliyorlar.” sözlerini kullandı.

“Bu durumun tehlikeli olabileceği faktörler mevcuttur”

Tümay, “İnsanlar yeterlilik duygusunu kazanmak için böyle bir alana yöneldikçe bazı durumlara karşı ve bunu sanal alana yıktıkça gerçek hayata karşı belli durumlara kayıtsızlaşacaktır. Kayıtsızlık çok önemli bir konudur. Çünkü kayıtsızlık Freud’e göre ölüm içgüdüsüdür. İnsanların gerçek hayata kayıtsızlaşması beraberinde birçok tehdit ve tedirginlik getirecektir. Sosyal medyanın böyle bir duruma yol açacağı söz konusudur. Bunu çok daha büyük bir başlıkla da inceleyebiliriz. Köken olarak bir kuşağa yüklenen misyonlar olarak yeterliliğin bu kuşak için çok önemli olmasına da dikkat çekeriz. Çünkü entelektüel donanımın çok fazla istendiği bir kuşak ve çok fazla üretim yapan bir kuşak bu üretimde yeni iş ve yeterlilik sahaları oluşturuyor. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya ama sosyal medyanın en büyük eksisi biraz daha gerçek hayattan uzaklaştırması ve belki de ona karşı kayıtsızlaştırabileceği tehlikesidir.” şeklinde konuştu.

“İnsanlar için entelektüel donanım ve yeterlilik çok önemli bir faktördür”

Sosyal medya da yeterliliğin tehlikeli olabileceğini söyleyen Tümay, “Her kuşağın bir misyonu vardır. Örneğin kimisi savaş, kıtlık gördü kimisi de bir düzen için çabaladı. Bu kuşak çok büyük bir entelektüel birikim beklenen kuşaktır. Çünkü çok fazla imkânları ve ellerinin altında olanak olmasıyla beraber ciddi bir nüfus var. Belirlenmiş iş alanlarında ciddi anlamda kaynakların tükenme durumu var. O yüzden bu insanlar için entelektüel donanım ve yeterlilik çok önemli bir faktördür. Bu entelektüel donanım ve yeterlilik duyguları yolculuğunda pes eden birçok insan var. Çünkü başaran insan sayısı başaramayan insan sayısından her zaman azdır. Bu şekilde insanlar farklı sahalara yönelmek zorundalar çünkü yeterlilik bir ihtiyaç ve bunu bir şekilde kazanmak zorundalar. Sosyal medya bunun için bir faktördür. Bunu hissedebilecekleri başka birçok faktör de var. Ama sosyal medya burada çok ön plana çıkan güçlerden bir tanesidir. İnsanlara yeterlilik hissettirebiliyor ve buradan çok ciddi paralar kazanabiliyorlar, ilgi görebiliyorlar. Ama bu onlara her şeyden önce hayata karşı kayıtsızlaştırıyor.” dedi.

İLKHA