SCHENKER XMG NEO 17 M22 Çıktı

Maksimum performans için tasarlanan XMG, NEO serisine AMD’nin Ryzen 6900HX‘ine sahip iki model ekliyor.

NEO 17 tamamen yeniden tasarlandı ve CHERRY’nin MX ULP Dokunsal RGB anahtarlarına sahip bir klavye, 2,560 x 1,600 pikselli 16:10 ekran, 99 Wh pil ve grafik kartının güç sınırlarından tam olarak yararlanabilen revize edilmiş bir soğutma sistemi içeriyor.

NEO 15 ise mevcut şasiye dayalı bir platform güncellemesidir. Yeni AMD sürümü (nesil M22 modeli), harici XMG OASIS dizüstü bilgisayar sıvı soğutma sistemi ile uyumlu ve yılın başında tanıtılan Intel sürümünün (model nesli E22) aksine tamamen VR uyumludur.

AMD’nin 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı Ryzen 9 6900HX‘inin yanı sıra serbestçe yapılandırılabilen Nvidia grafik kartlarına sahip olan yeni NEO 17, güçlü bir yumruk atıyor. Ayrıca XMG, oyun ve içerik oluşturma dizüstü bilgisayarına güçlü bir soğutma sistemi ile donatılmasını sağlıyor. Beş ısı borusu, dört hava çıkışının tümünde ayrı ısı emiciler ve göze batmayan, düşük frekanslı ses özelliklerine sahip iki adet 11 mm fan, 175 watt bile 16 GB GDDR6 VRAM ile RTX 3080 Ti’nin TGP’si kalıcı olarak tam güçte çalıştırılabiliyor. AMD Ryzen 9 6900HX ayrıca tam yük altında sürekli olarak 65 watt’ta çalışır ve 85 watt’a kadar yükseltme tepe noktalarıyla çalışır.

Yeni NEO 15 (M22) gibi, dizüstü bilgisayar da isteğe bağlı XMG OASIS harici dizüstü sıvı soğutma sistemi ile geliştirilebilir. Ortaya çıkan faydalar, tam yük altında önemli ölçüde daha sessiz çalışmayı ve ayrıca daha düşük CPU ve GPU sıcaklıklarını içeriyor. Bir düğmeye dokunarak seçilebilen Overboost performans profili zaten maksimum güç sınırlarını sağlarken, XMG Kontrol Merkezi deneyimli uzmanlara çok çeşitli başka ayar seçenekleri sunuyor.

Ultra düz CHERRY MX anahtarlı mekanik klavye

XMG’nin NEO 17’si, CHERRY’nin yeni, tamamen mekanik MX Ultra Düşük Profilli Dokunsal RGB anahtarlarına sahip ilk dizüstü bilgisayarlardan biridir. Bunlar, dokunsal, tıklamasız anahtarlama özellikleriyle öne çıkar ve yalnızca 3,5 mm toplam yüksekliğe sahip benzersiz düz bir tasarıma sahiptir. Çalıştırma kuvveti 65 cN, toplam hareket ve ön hareket sırasıyla 1,8 ve 0,8 mm’dir. Ayrıca, uzun ömürleriyle (50 milyon tıklama) bilinen anahtarlar, açıkça tanımlanmış geri bildirimlerle son derece hassas bir yazma hissi ile etkileyicidir. NEO 17’nin sadece üst sıradaki fonksiyon tuşları ve sayısal tuş takımı membran anahtarları kullanıyor.

Ek özellikler arasında N-key rollover, anti-gölgelenme, her tuş için RGB aydınlatmanın yanı sıra özel bir sayısal tuş takımı ve ok tuşları bulunuyor. Microsoft Precision uyumlu cam dokunmatik yüzey, 15 x 9,5 cm kayar yüzeyiyle oldukça cömerttir.

16:10 en boy oranına sahip yüksek çözünürlüklü, gerçek renkli G-Sync 240 Hz ekran

NEO 17, XMG serisinde 16:10 en boy oranına sahip bir ekranı entegre eden ilk dizüstü bilgisayardır. 240 Hz WQXGA paneli, 2.560 x 1.600 piksel çözünürlük, 380 nit parlaklık ve yüzde 99 sRGB renk alanı kapsamı sunuyor. Bu temel özellikler göz önüne alındığında, ekran, oyun oynamanın yanı sıra fotoğraf ve video düzenleme için mükemmel şekilde uygundur. 6 milisaniyelik düşük tepki süresi ve Nvidia G-Sync desteği özellikle oyuncular için çekici. Advanced Optimus, AMD’nin verimli iGPU’su ile özel Nvidia grafik kartı arasında sistem yeniden başlatılmadan ekran bağlantısının otomatik olarak değiştirilmesine olanak tanıyor; alternatif olarak, BIOS’taki bir MUX anahtarı aracılığıyla manuel seçim de mümkündür.

99 Wh pil ve 330 watt güç kaynağı birimi

NEO 17’nin güçlü yapılandırmasına uygun olarak, XMG dizüstü bilgisayarı 330 watt’lık bir güç kaynağı birimiyle birlikte gönderiyor. Sonuç olarak, tam yükte bile şarj edilebilir. Mobil güç, verimli AMD işlemci ve Advanced Optimus ile birlikte kısmi yük altında uzun çalışma süreleri sağlayan 99 Wh pil ile sağlanıyor.

Ağırlıklı olarak alüminyumdan üretilen şasi, 381.7 x 272.8 x 27 mm ölçülerinde ve 2,8 kg ağırlığında. Avuç içi dayanağı alanındaki ek takviye, dengeleyici bir magnezyum çerçeveden geliyor: bu, hoş bir tutuş-dokunma yüzeyi ile tamamlanan avuç içi dayanağının yoğun kullanım altında bile sağlam kalması için ek sertlik sağlıyor.