Samsung, Yeni Nesil Otomobillere Güç Vermek İçin Üç Yeni Mantık Çözümünü Tanıtıyor

Gelişmiş yarı iletken teknolojisinde bir dünya lideri olan Samsung Electronics Co., Ltd. bugün en yeni otomotiv çip çözümlerinden üçünü tanıttı: 5G bağlantısı için Exynos Auto T5123, kapsamlı araç içi bilgi-eğlence sistemleri için Exynos Auto V7 ve ASIL- Auto V serisi için B sertifikalı S2VPS01 güç yönetimi IC (PMIC).

Samsung Electronics System LSI Custom SOC Business Başkan Yardımcısı Jaehong Park, “Eğlence, güvenlik ve konfor dahil zenginleştirilmiş araç içi deneyimler için daha akıllı ve daha bağlantılı otomotiv teknolojileri, yolda kritik özellikler haline geliyor” dedi. “Gelişmiş bir 5G modem, yapay zeka ile geliştirilmiş çok çekirdekli işlemci ve pazarda kanıtlanmış bir PMIC çözümü ile Samsung, mobil çözümlerdeki uzmanlığını otomotiv serisine aktarıyor ve bu alandaki varlığını genişletmek için konumlanıyor.”

Exynos Auto T5123: Otomobiller için Sektörün İlk 5G Bağlantı Çözümü
Exynos Auto T5123, hem bağımsız (SA) hem de bağımsız olmayan (NSA) modda hızlı ve sorunsuz 5G bağlantısını bir sonraki aşamaya taşımak için özel olarak tasarlanmış bir 3GPP Sürüm 15 telematik kontrol ünitesidir. bağlantılı arabaların nesli. Saniyede 5,1 gigabit’e (Gbps) kadar yüksek hızlı indirme yoluyla araca temel bilgileri gerçek zamanlı olarak iletir ve yolcuların hareket halindeyken yüksek çözünürlüklü içerik akışı ve görüntülü aramalar gibi bir dizi yeni hizmetin keyfini çıkarmasına olanak tanır.

5G modem aracılığıyla iletilen ve alınan büyük miktarda veriyi verimli bir şekilde işlemek için Exynos Auto T5123, yüksek hızlı bir PCIe (PCI Express) arabirimini ve düşük güçlü, yüksek performanslı bir LPDDR4x mobil DRAM’i destekler. Ayrıca ünite, harici IC’lerin kullanımını en aza indirgemek ve ürün geliştirme süresini azaltmaya yardımcı olmak için iki Cortex-A55 CPU çekirdeği ve yerleşik bir Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) ile birlikte gelir. T5123, otomotiv bileşenleri için katı gereksinimleri karşılar ve Otomotiv Elektroniği Konseyi-Q100 (AEC-Q100) onaylıdır.

Exynos Auto T5123 şu anda seri üretimde ve sektörde ilk kez 5G tabanlı araç iletişim yetenekleri sunuyor.

Exynos Auto V7: Orta ve Üst Düzey Araçlarda IVI Sistemleri için Güçlü Bir İşlemci
Exynos Auto V7, Samsung’un otomotiv markalı işlemci serisinin en yeni üyesidir ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri için tasarlanmıştır. Güçlü işleme performansı için V7, sekiz adet 1.5 gigahertz (GHz) Arm Cortex-A76 CPU çekirdeği ve 11 Arm Mali G76 GPU çekirdeğini entegre eder. GPU, küme ekranı ve AR-HUD için ‘küçük’ alanda üç çekirdek ve merkezi bilgi ekranı (CID) ve diğerleri için ‘büyük’ ​​alanda sekiz çekirdek olmak üzere iki ayrı grupta gelir. Bu tür bir fiziksel ayırma, GPU’nun aynı anda birden fazla sistemi desteklemesine olanak tanır ve bir etki alanının diğerine müdahale etmesini önlediğinden daha güvenli çalışma sağlar. Güçlü CPU ve GPU’ya ek olarak V7, yüz için görsel ve işitsel verileri işleyebilen sanal yardım gibi kullanışlı hizmetler için bir NPU ile donatılmıştır.

Daha güvenli ve daha keyifli bir sürüş deneyimi için Exynos Auto V7, sürücülere ve yolculara yardımcı olacak bilgiler sağlayan dört adede kadar ekranı ve 12 kamera girişini destekler. V7’nin görüntüleme sistemi, surround görünüm ve park yardımı gibi özellikler için gürültüsüz ve distorsiyonsuz görüntüler sağlamak üzere kötü piksel düzeltme, dinamik aralık sıkıştırma ve geometrik bozulma düzeltme sağlar. Sürükleyici araç içi eğlence için çip, hareket halindeyken şarkılar, filmler ve hatta oyunlar için mükemmel ses kalitesi sunan üç HiFi 4 ses işlemcisiyle birlikte gelir. Tüm bu özellikleri olabildiğince sorunsuz çalıştırmak için V7, saniyede 68,3 gigabayta (GB/sn) kadar yüksek bant genişliği sunan 32 gigabayta (GB) kadar LPDDR4x bellek kapasitesine sahiptir.

Exynos Auto V7 ayrıca kripto işlemi için yalıtılmış bir güvenlik işlemcisi aracılığıyla güçlü veri koruması sunar ve tek seferlik programlanabilir (OTP) veya fiziksel klonlanamaz işlev (PUF) kullanan bir donanım anahtarı sağlar. Ayrıca, kritik işlevsel güvenlik için Exynos Auto V7, bir dijital küme ve bir arıza yönetim birimi (FMU) ile güvenli bir durumu sürdürmek için arızaları algılayan ve yöneten yerleşik bir güvenlik adası için ASIL-B güvenlik desteği gereksinimlerine uygundur.

Exynos Auto V7 şu anda seri üretimde ve Volkswagen’in yeni nesil araç içi bilgi-eğlence sistemine güç sağlamak için LG Electronics’in VS (Araç bileşeni Çözümleri) bölümü tarafından geliştirilen en yeni Araç İçi Uygulama Sunucusu (ICAS) 3.1’de kullanılıyor. sistem.

S2VPS01, Exynos Auto V9 ve V7 için özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş bir PMIC’dir. Bu, Samsung’un 2019’da alınan ISO 26262 fonksiyonel güvenlik süreci sertifikası kapsamında üretilen ilk otomotiv çözümüdür ve ayrıca 2021’de bir ASIL-B sertifikası almıştır.

ISO 26262 kapsamında belirtilen bir Otomotiv Güvenliği Bütünlük Düzeyi (ASIL), A ile A arasında değişmektedir. D’ye, D en yüksek seviyedir. Seviye, bir dizi ortamda araç operasyonlarının ciddiyeti, maruziyeti ve kontrol edilebilirliği analiz edilerek ve değerlendirilerek atanır. Araç sistemlerinin güvenliğini sağlamak için, ortakları ve çözümleri seçerken otomotiv OEM’leri ve Tier 1 tedarikçileri için ASIL-B uyumluluğu önemli bir gereklilik haline geliyor.

S2VPS01, güvenilir ve sağlam araç içi bilgi-eğlence sistemi performansına izin vererek elektrik gücü akışını düzenler ve düzeltir. Yüksek verimli üçlü/çift fazlı dönüştürücülerden oluşur ve paket içinde bir düşük çıkışlı regülatör (LDO) ve gerçek zamanlı saat (RTC) entegre eder. Zorlu termal ve elektriksel koşullardan korunmak için, güç IC’si aşırı voltaj koruması (OVP), düşük voltaj koruması (UVP), kısa devre koruması (SCP), aşırı akım koruması (OCP), termal kapatma ( TSD), saat İzleme ve çıkış sıkışmış kontrolleri.