Oyun sektöründeki başarılarıyla tanınan Cevat Yerli, Metaverse Girişimiyle Dünya Hükümet Zirvesi’nde Konuştu!

Oyun sektöründeki başarılarıyla dünyaca tanınan Cevat Yerli, son olarak yeni girişimi "The TMRW Foundation" (Gelecek Vakfı) ile Expo Dubai'de yer alan "2022 WGS Dünya Hükümet Zirvesi"nin ana konuşmacılarından biri oldu. Cevat Yerli, “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” isimli düşünce liderliği serisinde yer alan konuşmasında insanlık için daha iyi bir gelecek adına: “Hükümet Hizmeti Deneyimlerinin Geleceğini Yeniden Ele Almak" konusunda fikirlerini paylaştı. Devletlerin vatandaşları için dijital deneyimler hazırlarken karşılaştığı zorluklardan bahseden Yerli, hem vatandaşlar hem de devletler için güvenli, kapsayıcı ve etkileşime açık bir platform sunmaya odaklanan “The Internet of Life”(Hayatın interneti) üzerinden uygulanabilir bir yaklaşımın da tanıtımını yaptı.

 

Cevat Yerli’nin kurduğu "The TMRW Foundation" geliştirdikleri RealityOS isimli teknik altyapı ile internetin bir sonraki adımı olarak görülen Web 3.0 üzerinde çalışan ve 3D iletişim aracılığıyla artırılmış gerçeklik (AR) alanında devrim yaratacak olan, "The Internet of Life" konsepti üzerinde çalışıyor. Yerli, The TMRW Foundation’ın vizyonundan bahsederken özellikle çocuk ve gençlerin geleceğin dünyasında sanal üretimi mümkün kılarken, fiziksel tüketimi azaltacaklarına inandığını belirtiyor. "The Internet of Life" ile doğal, sürdürülebilir ve gerçek zamanlı katılıma dayalı, anonim avatarlar yerineyse gerçek insanların temsil edildiği, yeni bir Metaverse kuruyor.

 

Yerli konuşmasında: “Sürdürülebilir bir dünyayı mümkün kılmak için yola çıktım. Yeni nesillerimiz ve çocuklarımız sanal dünyada üretimi sürekli ve sınırsız hale getirebilecekler. Sanal dünyada ürettikleri ve tasarladıklarını, fiziksel dünyada da üretilebilecek ve bu da sürdürülebilir bir dünya hedefleyen bizler için doğal kaynakların tüketiminin azalmasını sağlayacak. İşte bu amaç doğrultusunda “Internet of Life” adını verdiğim, internetin üçüncü neslini inşa etmek adına yola çıktım.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Bu yeni Metaverse girişimiyle Yerli; iletişim, iş, eğitim, politika, spor ve eğlence sektörlerinde dijital dönüşümü hızlandırmayı, yeni iş imkanları yaratmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Cevat Yerli’nin kurduğu "The TMRW Foundation"ın yaptıkları, değerleri ve amaçlarıyla ilgili daha fazla bilgiyi websitesinden edinmek mümkün. 

 

Yerli’nin katıldığı konuşma, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen yıllık bir etkinlik olan World Government Summit 2022 (Dünya Hükümet Zirvesi)’in bir parçası olarak gerçekleştirildi. Bu yıl Expo 2020 Dubai ile entegre bir biçimde yürütülen etkinlik, devlet liderlerini hükümet süreçleri ve politikaları hakkında küresel bir diyalog oluşturabilmek için bir araya getirdi. Devlet yetkilileri, kanaat önderleri, politikacılar ve özel sektör liderleri arasında insanlığın karşı karşıya olduğu gelecek trendleri, sorunlar ve fırsatlar gibi konularda bir bilgi köprüsü görevi gören zirve, 150 katılımcı ülkeden 90'dan fazla konuşmacıyı ve 4000'den fazla katılımcıyı ağırladı.

 

WGS Dünya Hükümet Zirvesi 2022

Dünya Hükümet Zirvesi 2022; dünyayı bir araya getiren ve türünün en büyük etkinliği olan “Expo 2020 Dubai”nin “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” teması altında eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Zirve dünyanın dört bir yanından kanaat önderlerini, küresel uzmanları ve otoriteleri geleceğin hükümetlerini şekillendirmede temel araçların ve politika modellerinin geliştirilmesinde katkıda bulunmak üzere bir araya getirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı