Online Alışverişlerdeki İade Problemi Kargopark İle Sona Eriyor

KARGO TESLİMATINDAN SONRA KARGO İADESİ DE PAYLAŞIMLI AKILLI KARGO DOLABI 

KARGOPARK İLE YAPILABİLİYOR

 

İstanbul’da 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Post & Parcel International Summit’te, Türkiye’nin ilk yerli ve paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark da yer alacak. Kargo, kurye, lojistik ve e-ticaret firmalarının katılacağı zirvede, 7 ilde 150 farklı noktadaki metro durakları, akaryakıt istasyonları, zincir marketler ve toplu yaşam alanlarında yer alan Kargopark’larda artık kargo iadelerinin de yapılabileceği yeni özellik sergilenecek. Fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlerde ürünlerin 8,89'u iade edilirken online alışverişlerde bu oranın en az 30 olduğunu belirten Senkron Yazılım CEO’su Erdal Özkan, Kargopark’a getirilen kargo iade seçeneği ile e-ticaretteki en büyük problemlerden birini daha çözüme ulaştırdıklarını belirtiyor.

 

İstanbul’da 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Post & Parcel International Summit’te, Türkiye’nin ilk yerli ve paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark da yer alacak. Senkron Yazılım tarafından geliştirilen paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark, e-ticaret ve kargo firmalarıyla entegrasyon sayesinde online alışverişte teslimat adresi olarak kendisine en uygun Kargopark’ı seçen tüketicilerin kargolarını 7/24 teslim alabilmesini sağlıyor. Metro durakları, akaryakıt istasyonları, zincir marketler ve toplu yaşam alanlarında yer alan Kargopark’lara getirilen yeni bir özellik sayesinde kullanıcılar artık kargo iadelerini de Kargopark noktalarından yapabilecek.

 

İade Oranı Fiziksel Mağazalarda 8,89 iken E-Ticarette 30

 

Fiziksel mağazalarda 8,89'a kıyasla, online yapılan alışverişlerde ürünlerin en az 30'u iade ediliyor. Bununla birlikte tüketicilerin 92'si, ürün iade süreci kolay olan online mağazalardan tekrar alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Artan e-ticaret hacmi, sipariş verilen ürünün zamanında teslim edilmemesi ya da evde bulunulmadığında siparişin alınamaması gibi çeşitli sorunları beraberinde getirirken iade süreçleri de uzayabiliyor. Sektördeki bu soruna çözüm getirmek üzere Senkron Yazılım tarafından geliştirilen paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark, 7/24 güvenli, hızlı ve temassız teslimat imkanı sağlarken artık kargo iadeleri de Kargopark noktalarından yapılabilecek.

 

E-ticaret hacminin artışıyla oluşan kargo talebinin karşılanabilmesi için alternatif dağıtım kanallarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Senkron Yazılım CEO’su Erdal Özkan, “Bu gerçekten yola çıkarak paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark’ı geliştirdik. E-ticaret ve kargo firmalarıyla entegrasyon sayesinde online alışverişte teslimat adresi olarak kendisine en uygun Kargopark’ı seçen tüketicilerin kargolarını 7/24 güvenli bir şekilde teslim alabilmelerini sağlarken artık kargo iadelerinin de Kargopark’lar üzerinden yapılabilmesini sağlıyoruz. Kullanıcılar alışveriş yaptıkları e-ticaret sitesinden oluşturdukları iade kodunu Kargopark ekranındaki iade seçeneğine girip iade edilecek kargoya uygun büyüklükteki bölmeyi seçerek iade sürecini kolaylıkla başlatabiliyor.” ifadelerinde bulunuyor.

 

Metro Durakları, Akaryakıt İstasyonları, Zincir Marketler ve Toplu Yaşam Alanlarında Yer Alıyor

 

Kargopark’ın; metro duraklarında, akaryakıt istasyonlarında, toplu yaşam alanlarında, işyerlerinde, zincir marketlerde ve üniversitelerde kurulumları başladı. Şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli ve Eskişehir olmak üzere 7 ilde 150’den fazla noktada Kargopark noktaları bulunuyor ve 2022 sonunda bu sayının 250’ye çıkarılması hedefleniyor. Tüketiciler, güvenlik kameralarıyla izlenen Kargopark noktalarındaki kargolarını, tek kullanımlık şifrelerini kullanarak ya da mobil uygulama vasıtasıyla teslim alabilirken benzer şekilde kargo iadelerini de Kargopark’lar üzerinden yapabiliyor.

 

E-Ticaret Siteleri ve Kargo Şirketleri Kolaylıkla Entegre Olabiliyor

 

Trendyol Express, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve MNG Kargo ile entegrasyona sahip olan paylaşımlı akıllı kargo dolabı Kargopark, Trendyol sitesinden yapılan alışverişlerde teslimat noktası olarak seçilebiliyor. Migros markerlerde, Opet akaryakıt istasyonlarında, belediyelerde ve metro duraklarında bulunan Kargopark’a yakında farklı e-ticaret siteleri ve kargo şirketleri ile birlikte üniversitelerin, il ve ilçe belediyeleri ile meydanların da dahil olması hedefleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı