Milliyet Mimarlik Mart Sayisinda Metaverse Evreninde Mimarlik Konusuluyor

Milliyet Gazetesi ve YAPI Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık dergisi Mart sayısında Metaverse’den Müze Gazhane’ye, Türkiye ve dünyadaki projeleriyle mimarlık dünyasındaki tüm gelişmeleri okuyucularla buluşturuyor. 

 

27 Mart Pazar günü raflarda yerini alan yeni sayısında sektöre ait gelişmeleri okuyucularıyla buluşturmaya devam eden Milliyet Mimarlık’ta, son günlerde yalnız teknoloji sahnesinde değil modadan sanata, eğlence sektöründen endüstriye iş dünyasının hemen her alanında telaffuz edilen en popüler terim olan ve yaşam şeklimizde büyük değişiklikler yaratacağı öngörülen Metaverse yer alıyor. Metaverse ile mimarlık dünyasının nasıl bir dönüşüm geçireceğini ve bu yeni evrenin biçimlendirilmesinde mimarların nasıl bir rol oynayacağını mimar ve akademisyenler ele alıyor.

 

1892 yılında Anadolu Yakası’nın havagazı ihtiyacını karşılamak için Kadıköy’de hizmete giren ve bir süre sonra atıl şekilde bırakılan ve 25 yıllık uzun bir mimari yolculuğun ardından “Müze Gazhane” olarak yeniden hayat bulan Hasanpaşa Gazhanesi Milliyet Mimarlık okuyucularıyla buluşuyor. 

 

Yazgan Tasarım Mimarlık kurucuları Begüm ve Kerem Yazgan ile akademide uzun yıllar yaptıkları araştırmalarla elde ettikleri teorik altyapıyı mesleki pratikle birleştirerek geliştirdikleri “esnek tasarım sistemi” ve bu anlayışla biçimlendirdikleri projeler konuşuluyor. İç Mimari sayfalarında ise Zemberek Tasarım tarafından projelendirilen, sunduğu organik formlu, akışkan ve hareketli iç mekanlar ile kullanıcılarını parçası olduğu yoğun kent hayatından kopartan Ulupınar Tekstil HQ-Showroom yer alıyor.

 

Bu sayıda Pritzker Mimarlık Ödülü'nün yeni sahibi sosyal aktivist, eğitimci ve mimar Diébédo Francis Kéré’ ve Mimar Yasemin Şener’in “Botter Apartmanı Tasarım Merkezine Dönüşüyor” yazısı da mimarlık dünyasıyla buluşan konular arasında.

 

Mimarlık ortamındaki yerel ölçekteki yarışmalar, etkinlikler, önemli gelişmeler ve HAN Spaces CEO’su Gizem Burtecin ile yapılan sohbetin yanı sıra Suha Özkan’ın “Mimarlıkta Koruma Korunmalı!” başlıklı yazısı ile Mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Bulanıklığa Övgü…” başlıklı makaleleri Milliyet Mimarlık Mart sayısında meraklılarına sunuluyor.

 

27 Mart Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilen Milliyet Mimarlık dergisine; dijital platformlarda Dergilik ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı