MediaTek, TSMC 4 nm’de Flagship Dimensity 9000 5G SoC’yi Duyurdu

Birkaç yıl önce MediaTek, orta seviye ve giriş seviyesi pazarına odaklanmaya karar verdiği için üst düzey mobil cihaz SoC alanından ayrılmaya karar verdi, ancak bugün itibariyle durum artık böyle değil. Şirket, yeni amiral gemisi Dimensity 9000 SoC’yi duyurdu ve görmeyi bekleyeceğiniz en son mobil SoC özelliklerinin tümünü içeriyor.

Dimensity 9000 tamamen yeni Arm v9 mimarisine dayanıyor ve çipin kendisi TSMC’nin 4 nm düğümünde inşa ediliyor ve bu da MediaTek’e Apple dışında tüm rakiplerine karşı bir liderlik sağlıyor. Söz konusu Arm çekirdeklerine gelince, ana çekirdek 3.05 GHz’de bir Cortex-X2’dir ve buna 2.85 GHz’de üç Cortex-A710 çekirdeği ve 1.8 GHz’de dört güç verimli Cortex-A510 çekirdeği eşlik eder. Bu yeni Arm çekirdeklerinin tümü, bu yılın Mayıs ayının sonunda duyurulmuştu, bu nedenle MediaTek, Dimensity 9000’i rakiplerinin Arm v9 mimarisine dayalı yeni yongalarından önce çıkarmak için gece yarısı yağını açıkça yakıyor.

Dimensity 9000’deki GPU, MP10 konfigürasyonunda Mali-G710 şeklinde, yani 10 GPU çekirdeğine sahip olduğu anlamına gelen Arm’dan. Arm, eski Mali-G78 GPU çekirdeğine kıyasla yaklaşık yüzde 20’lik bir performans artışı olduğunu iddia ediyor, bu nedenle Dimensity 9000’in piyasadaki en hızlı mobil GPU’yu uzun süre sunması pek olası değil, ancak MediaTek, diğer Android amiral gemisi telefonlarından yüzde 35 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. şu anda piyasada, herhangi bir ayrıntıya girmeden.

Görüntü desteği söz konusu olduğunda, MediaTek biraz muhafazakar görünüyor, desteklenen en yüksek resmi çözünürlük 144 Hz’de de olsa WQHD+ veya 2960×1440 piksel gibi görünüyor, bu nedenle daha yüksek çözünürlüklerin daha düşük yenileme hızlarında desteklenmesi mümkün. Öte yandan, FHD+ veya 2220×1080, 180 Hz desteği sağlar, bu nedenle Dimensity 9000 tabanlı bazı oyun telefonlarını görebiliriz.

Dimensity 9000 aynı zamanda LPDDR5X belleği destekleyen ilk cep telefonu SoC’sidir ve bunu 3.750 MHz’e kadar veya 60 GB/sn bellek çıktısı. MediaTek ayrıca Dimensity 9000’i Snapdragon 888 serisinin iki katı olan, ancak Samsung’un Exynos 2100 ve Google’ın Tensor SoC’lerinden 2 MB daha az olan 6 MB sistem düzeyinde önbellekle donattı. Yine de,

Dimensity 9000’in diğer ilginç özellikleri arasında, 320 Megapiksel sensörleri destekleyebilen yeni Imagiq790 18 bit kamera HDR-ISP veya hesaplamalı fotoğrafçılık için aynı anda üç 32 Megapiksel sensör bulunuyor. Ayrıca MediaTek’in, hesaplamalı fotoğrafçılıkta daha fazla yardımcı olmak için NPU olarak da bilinen 5. nesil, altı çekirdekli APU veya Ai işlem birimi olarak adlandırdığı ve bazı AI iş yüklerinde Google’ın Tensor çipinden yüzde 16 daha hızlı olduğu söyleniyor.

Video oynatma söz konusu olduğunda, Dimensity 9000, MediaTek’in bir ilk olarak iddia ettiği 8K30p AV1 kod çözme desteğinin yanı sıra H.265/HEVC için 8K60p kod çözme ve 8K30p kodlama desteği ile, elde ettiği kadar son teknoloji ürünü. H.264 ve VP9. Bununla birlikte, Dimensity 9000’in bu tür çözünürlükleri harici bir ekrana verip bu tür çözünürlükleri desteklemeyi biraz anlamsız hale getirip getiremeyeceği belirsizdir.

Bugünlerde yüksek kaliteli bir mobil SoC’de 5G desteği oldukça fazla veriliyor ve MediaTek Dimensity 9000’de mmWave desteği uygulamasa da, 7’ye kadar indirme hızları sağlayan 5G R16 olarak da bilinen 3GPP sürüm 16’yı destekliyor. Desteklenen ağlarda Gbps. Ayrıca, yükleme hızlarının daha hızlı olacağı ve MediaTek’in Nokia tabanlı 5G baz istasyonunda 3,2 Gbps’ye kadar yükleme hızlarını test ettiği anlamına gelen UL Tx Anahtarlama olarak bilinen desteği de vardır.

Diğer kablosuz özellikler arasında WiFi 6E, Bluetooth 5.3 desteği (görünüşe göre bir telefon SoC’sinde başka bir dünyada ilk olan) ve Dual-Link True Wireless stereo ses için Bluetooth LE Audio desteği yer alıyor.

Genel olarak, bu çok yetkin bir mobil SoC gibi görünüyor ve şimdiye kadar birkaç büyük cep telefonu üreticisi gemide gibi görünüyor, bu nedenle Motorola, OnePlus, OPPO, Samsung ve Xiaomi’den cihazlar bekliyoruz, ilki gelecek yılın ilk çeyreği kadar erken geliyor. O zamana kadar Dimensity 9000’in rekabete nasıl dayandığını gerçekten bilemeyeceğiz ve şu anda piyasada bulunanlarla karşılaştırıldığında etkileyici görünse de, Qualcomm’un, Samsung veya Google’ın bir sonraki adımının tüm ayrıntılarını hala bilmiyoruz bu konuda.