Lightelligence’ın Optik İşlemcisi, En Zor Matematik Problemlerinden Bazılarında GPU’lardan 100 Kat Daha İyi Performans Gösteriyor

Optik bilgi işlem, Intel ve IBM gibi yeni bir bilgi işlem yöntemi getirmek için pratik bir yaklaşım arayan birçok girişimin ve teknoloji şirketinin araştırma konusu olmuştur. Bununla birlikte, en yenilikçi çözümler genellikle yeni kurulan şirketlerden çıkar ve bugün bir istisna değildir. EETimes’ın raporuna göre, optik bilgi işlem başlangıcı Lightelligence, en zorlu matematik problemlerinden bazılarını hesaplamada normal GPU’lardan 100 kat daha iyi performans gösteren bir işlemci geliştirdi. Raporun gösterdiği gibi, Lightelligence’ın Fotonik Aritmetik Hesaplama Motoru (PACE), NVIDIA’nın GeForce RTX 3080’i gibi normal GPU’lardan NP-tamamlanmış sorun sınıfında neredeyse 100 kat daha iyi performans göstermeyi başarıyor.

Daha doğrusu, PACE hızlandırıcı, Ising modeliyle mücadele ediyordu., faz geçişlerini anlamak için kullanılan bir termodinamik sistem örneği ve bazı etkileyici sonuçlar elde etti. RTX 3080 ile karşılaştırıldığında, 100 kat daha fazla hızlanmaya ulaştı. Tüm bunlar, bir devreye entegre edilmiş ve 1 GHz frekansında çalışan 12.000 optik cihaz kullanılarak gerçekleştirildi. Amaca yönelik olarak Toshiba’nın FPGA’lara dayalı simüle edilmiş çatallanma makinesiyle karşılaştırıldığında, PACE, Ising matematiksel hesaplamasının üstesinden gelmek için tasarlanan bu sistemden hala daha iyi performans gösteriyor. PACE çipi, hesaplama için Mach-Zehnder İnterferometrenin (MZI) standart silikon fotonik entegrasyonunu ve MZI’deki dalga kılavuzu şeklini değiştirmek için MEMS’i kullanır.