Kripto Uygulamaları 2021’in 4. Çeyreğinde 902 Büyüdü

Yeni yayınlanan Dijital Para Birimleri Rehberi 2022 ayrıca kripto uygulamalarının kullanımındaki artışın hisse yatırımı uygulamalarını geride bıraktığını gösteriyor

 

 

Mobil pazarlama analitik platformu Adjust ve uygulama içgörüleri sağlayıcısı Apptopia bugün, 2021'de kripto para uygulamasının benimsenmesinin arkasında yatan faktörleri masaya yatıran      Fintech'e Derin Bir Bakış: Dijital Para Birimleri Rehberi 2022'yi yayınladı. Rapor, kripto uygulamalarının küresel büyümesinin 2021'in dördüncü çeyreğinde yıllık bazda 902 arttığını ve büyüme oranlarında en öne çıkan pazarların ABD (645), APAC (475), EMEA (284) ve LATAM olduğunu ortaya koyuyor (182).

 

Adjust MENA Genel Müdürü Ozan Can Şişman, "Katlanarak artan büyüme, yüksek hayat boyu değere sahip ve yüksek oranda etkileşime giren bir kullanıcı tabanı ile kripto mobil uygulamaları, kripto ekonomisine erişim için önemli bir kapı haline geldi" diyor. “Kullanıcı kazanımındaki rekabet kızıştıkça, kripto ve fintech uygulamalarının kullanıcı kazanımı çalışmalarını en üst düzeye çıkarması, reklam harcamalarını optimize etmesi ve kullanıcı yolculuğunun her aşamasını doğru bir şekilde ölçümlemesi gerekecek.”

 

Adjust ve Apptopia'nın hazırladığı Dijital Para Birimleri rehberi, kripto borsası uygulamalarının performansının yanı sıra hisse yatırımı uygulamalarına kıyasla kullanıcı etkileşimindeki trendleri mercek altına alıyor. Ayrıca, kripto uygulamalarının yüksek hayat boyu değere sahip kullanıcıları nasıl çekebileceği ve nasıl elinde tutabileceğine dair eyleme geçirilebilir bilgiler sunuyor.

 

Kripto cüzdanlarına ve borsalarına olan talepte büyük bir artış var

Ana bulgulardan bazı noktalar:

  • Uygulama kurulumları bir önceki yıla göre yıllık bazda 400'ü aştığından, kripto uygulamaları 2021'de dünya çapında çok büyük bir kullanıcı artışı yakaladı. Kurulumlardaki en dikkat çeken artış 2021'in 4. çeyreğinde gerçekleşti. 2. çeyrekten 3. çeyreğe kadar olan sürede indirmelerdeki 49'luk bir düşüşün ardından yıllık bazda 106 artış gerçekleşti.
  • Kripto uygulamaları, kullanıcı etkileşiminde, hisse yatırımı uygulamalarını geride bıraktı. Kripto uygulamalarının oturum uzunlukları, kullanıcı başına günlük oturum sayısı, kullanıcı tutma oranları ve kullanıcı devamlılığı gibi etkileşim metriklerinde hisse yatırımı uygulamalarından daha iyi performans gösterdi. Bu da kripto uygulamaları için yüksek etkileşime ve kullanıcı tutma oranına sahip bir tabana sahip olduğunun bir göstergesi.
  • Kullanım metrikleri, kripto piyasası performansıyla yakından ilişkilidir. Kripto piyasasındaki yeni zirveler, artan kurulumlar ve oturumlar ile birlikte hareket ediyor. Oturumlar, 2019 ve 2020 arasında 63,4 arttı ve 2021'de ise oturumlarda 567,4 büyüme gördü, bu da kurulumlardaki büyümeyi yansıtıyor.

 

Apptopia'nın Insights VP'si Adam Blacker, "Verilerimiz, geçtiğimiz yıl boyunca kripto cüzdanlarına ve borsalarına olan talepte büyük bir artış olduğunu gösteriyor" diyor. “Dijital para birimlerine paralel olarak kripto uygulamalarının da yükselişe devam edeceği görüşündeyiz." 

 

2021'in En İyi Kripto Uygulamaları

Apptopia'nın verilerine göre 2021'in en çok indirilen kripto uygulaması Binance oldu ve 2020'de en çok indirilen uygulamalar sıralamasında üçüncü sıradan liderliğe yükseldi. Binance'in 2021'deki indirmelerinin yaklaşık 20'si Türkiye'de ve yaklaşık 9'u ABD'de gerçekleşti. En çok indirilen ikinci uygulama ise Crypto.com oldu. 2020'de en çok indirilen kripto uygulaması olan Coinbase, 2021'de üçüncü sıraya geriledi. En çok indirilen dördüncü uygulama Trust oldu ve beşinci sırada MetaMask yer aldı.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı