Innosilicon’un Hayal Gücü Teknolojilerine Dayalı Fenghua GPU’su IMG-B Serisi GPU Çekirdekleri

Innosilicon Fenghua No.1 sunucu grafik kartının biraz sürpriz duyurusu birçok kişiyi şaşırttı, ancak görünüşe göre, biz de dahil olmak üzere teknoloji medyasının çoğu, bir aydan fazla bir süre önce bu kartla ilgili ipuçları olduğu için dikkat etmedi. 13 Ekim’de yayınlanan resmi bir blog yazısında, Imagination Technologies CMO’su David Harold dışında hiç kimseden gelmedi.

Blog gönderisinin başlığı “Yüksek performanslı oyuna geri dönelim” ve içinde David Harold, Imigation Technologies’de yaklaşık 20 yılını ve şirketin Kyro “GPU” ile 3D hızlandırıcı işine nasıl başladığını hatırlıyordu. Geçen yılki IMG A-Serisi GPU’dan bahsetmeye devam ediyor ve ardından yeni IMG-B Serisine geçiyor ve bunun PowerVR mimarisinin 11. nesli olduğundan ve mevcut masaüstü GPU’lara kıyasla nasıl yüzde 70 daha yüksek hesaplama yoğunluğuna sahip olduğundan bahsediyor. Ayrıca Imagination Technologies’in masaüstü, performans dizüstü bilgisayarı ve “bulut alanları” için ürünler üzerinde çalışan beş müşterisi olduğundan da bahseder.

Başka bir deyişle, Innosilicon Fenghua GPU, AMD ve Nvidia’ya bir tür rekabet getireceğini göreceğimiz bir avuç yeni üründen biri olacak gibi görünüyor, ancak şu ana kadar bu ürünlerin nasıl performans göstereceği hakkında hiçbir fikrimiz yok. IMG-B Serisi BXT, IMG-B Serisi GPU’ların en yüksek performanslı parçasıdır, ancak şu ana kadar Imagination Technologies, BXT SKU’ları hakkında herhangi bir bilgi açıklamadı. Özellikle PowerVR mimarisinin birkaç yıldır ışın izleme desteğine sahip olduğu göz önüne alındığında, en azından orta aralıkta rekabetçi olacak bir şey göreceğimizi umuyoruz. İdeal olarak, vaat edilen ürünlerden bazıları ÇHC dışında satış yapan ve ana akım işletim sistemlerini destekleyen şirketler için olacaktır, ancak şimdilik sadece bekleyip görmemiz gerekecek.