İletişim Başkanı Altun: Yalanın, gerçeğin yerini aldığı hakikat ötesi bir dönemden geçiyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Yalanın ve dezenformasyonun, gerçeğin ve doğrunun yerini aldığı hakikat ötesi bir dönemden geçiyoruz. Türkiye bu dönemin tehditlerine en fazla maruz kalan ülkelerin başında geliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen 25. Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Siyasetten ekonomiye ve medyaya kadar bütün alanlarda çok boyutlu saldırılarla karşılaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber kameramanlığının gazetecilik mesleği içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten İletişim Başkanı Altun, “Sizler de medya açısından çok önemli ve vazgeçilmez bir fonksiyonu yerine getiren, medya alanının önemli aktörlerindensiniz. Haber kameramanları ülkenin ve dünyanın dört bir yanında meydana gelen olayları, gelişmeleri yerinde görüntüleyerek ve bu görüntülerin kamuoyuna ulaşmasını sağlayarak bir nevi insanların uzaklardaki gözü oluyor. Üstelik bu çalışmaların ağır cihaz ve ekipmanlarla yürütülmesi, ciddi fiziksel zorluklarına rağmen gerçekleştirilmesi ayrıca takdiri hak eden bir unsurdur.” dedi.

Savaş ve çatışma bölgelerinde canları pahasına görev yaparken, kamera vizöründen bakarak, gördükleri gerçekleri tüm çıplaklığıyla vatandaşlara ulaştıran kameramanların aynı zamanda görünmez birer kahraman olduğunu söyleyen İletişim Başkanı Altun, şöyle konuştu:

“Yalanın ve dezenformasyonun, gerçeğin ve doğrunun adeta yerini almaya başladığı bir dönemi yaşıyoruz. İşte bu nedenle belki de biraz abartarak içinde yaşadığımız döneme hakikat ötesi çağ deniyor. Türkiye, bu dönemin beraberinde getirdiği tehditlere, tehlikelere belki de en fazla maruz kalan ülkelerdendir. Siyasetten ekonomiye ve medyaya kadar bütün alanlarda ülkemiz çok boyutlu bir saldırıyla karşı karşıyadır. Tüm bu saldırılara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, güvenlikten dış politikaya, ulaşımdan eğitime, her alanda yaptığımız büyük atılımlarla yolumuza, mücadelemize, hedeflerimize devam ediyoruz. Amacımıza, büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için yoğun bir gayret sarf ediyoruz. Böyle bir dönemde siyasiler kadar, yöneticiler kadar basın mensuplarının da hakikatin savunucusu olması büyük bir önem arz ediyor ve bu bizim en önemli sermayelerimizden biridir.”

Dünyanın Batı odaklı tek merkezden yönetildiği 200 yıllık dönemin geride bırakıldığını ifade eden İletişim Başkanı Altun, şöyle devam etti:

“Bugün dünyada yükselen güçlerin olduğu çok farklı aktörlerin artık dünya siyasetinde, küresel siyasette söz sahibi olmaya çalıştığı bir dönemi yaşıyoruz. Tek kutuplu Batı egemenliğinin yaşandığı, Amerikan, dünya hegemonyasının evrensel insanlık durumu olarak kabul edildiği bir dünyada değiliz artık. Bu dünya yerine artık çok kutuplu, çok katmanlı ve esas itibarıyla da kaotik bir küresel ortamda yaşıyoruz ve bu ortamda ülkemiz, etkin bir bölgesel güç olarak hem bölgesine etki etmekte hem de uluslararası alanda, küresel alanda krizlere müdahil olmakta ve kendi sözünü söylemektedir. Bu süreçte inanıyorum ki medya mensupları olarak ülkemizin bu haklı mücadelesinde rol almalı ve bu haklı mücadelesinin yılmaz savunucuları olmalıyız. Kameramızı nereye çevirirsek çevirelim bizim odağımız daima hakikat olmalıdır. Ne mutlu ki hakikatin gözü olarak sizler göstermenin sorumluluğunu hakkıyla yerine getiriyorsunuz ve yerine getirmeye de eminim devam edeceksiniz.”