İletişim Başkanı Altun: Sosyal medya üzerinden toplumda bir infial ortamı oluşturulmak isteniyor

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Batı Karadeniz’deki sel felaketleri gibi hassas dönemlerde sosyal medya üzerinden toplumda bir infial ortamı oluşturulmak istendiğine dikkat çekti.

İletişim Başkanı Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,Kastamonu ve Sinop bölgelerinde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi.

Bölge halkına geçmiş olsun temennilerini ileten Altun, “Devletimiz, aziz milletimizin yaralarını ivedilikle sarmak için büyük bir gayret içindedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sel felaketinin yaşandığı bölgede incelemelerde bulunacağını ve son durumu yakından takip edeceğini aktaran Altun, “Sel afetinin ilk anından itibaren, AFAD harekete geçmiş; tüm çalışma grupları ve temsilcileriyle çalışmaya başlamıştır. İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma ve Altyapı bakanlarımız hemen bölgeye intikal etmiş, arama kurtarma çalışmalarına bizzat katılmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Kurtarma çalışmalarını anlatan Altun, şunları kaydetti:

“Bartın’da 895, Kastamonu’da 2466, Sinop’ta 1556, toplamda 4517 personelle arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Bartın’da 323 vatandaşımız, Kastamonu’da 925 vatandaşımız, Sinop’ta ise 472 vatandaşımız helikopter ve botlarla güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

ürk Kızılay tarafından sel bölgelerinde toplam 217 personel/gönüllü, 9 ikram aracı ve 42 araç görev yapmakta olup; 19.170 sıcak yemek, 17.072 kumanya, 138.726 ikramlık malzeme dağıtımı yapılmıştır.

Bölgede bulunan gönüllüler, sivil toplum ve insani yardım kuruluşlarımız da çalışmalarına AFAD ve ilgili diğer kamu kurumlarımızla tam koordinasyon içerisinde devam etmektedir. Bu kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize yürekten teşekkür ediyoruz.”

“Toplumda bir infial ortamı oluşturulmak istenmektedir”

Sosyal medya üzerinden yapılan dezenformasyonlara dikkat çeken Altun, “Bu vesileyle hatırlatmak isteriz ki bugün, toplum yaşamını, kamu düzenini ve demokrasiyi tehdit eden faktörlerin başında sistematik yalan ve dezenformasyon kampanyaları gelmektedir. Hassas dönemlerde sosyal medya üzerinden toplumda bir infial ortamı oluşturulmak istenmektedir. Halkımızın insani ve vicdani duygularını istismar etmeye yönelik bu gayri ahlaki kampanyalara milletimiz, asla fırsat vermeyecektir. Bir kez daha resmî kaynaklardan doğruluğu teyit edilmemiş hiçbir haber ve görüntüye itibar edilmemesini istirham ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)