Hisar Okulları’ndan tüm Türkiye’deki öğrencilere 20-21 Mayıs’ta için siber güvenlik eğitimi ve yarışması

INTERNET KULLANIMI 2 YAŞA İNDİ!

 

Hisar Okulları, “Açık Kaynak” yaklaşımı doğrultusunda tüm Türkiye’den öğrencileri eğitim etkinlikleri ile buluşturmaya devam ediyor. Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Lisesi “Siber Güvenlik Yarışması” bu yıl 20 – 21 Mayıs 2022 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Hisar öğrencileri tarafından verilecek “Ağ Temelleri”, “Sanallaştırma Teknolojileri ve Linux Temelleri”, “Kablosuz Ağlarda Saldırı ve Ortadaki Adam Saldırıları” eğitimlerinin yanı sıra alanında önemli konuşmacıların ağırlanacağı etkinlik Siber Güvenlik konusunda gerçekleştirilecek hackathon  ile  tamamlanacak.

 

Siber güvenliğin temellerine ve Linux’a giriş hakkında eğitimlere katılmak için kayıt ve son derece heyecanlı gerçekleşecek yarışmaya başvuru buraya tıklanarak ücretsiz yapılabilir. 

 

Günümüzde teknoloji ve internet kullanımı çocuklarda 2 – 6 yaş aralığına kadar inmiştir. Pandemi etkisi ve uzaktan eğitim ile çocukların internet ve teknoloji kullanım yaş oranları aşağılara inerken ekran başında geçirdikleri vakit artmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalarda 8 – 18 yaş arasındaki çocukların internette haftada ortalama 45 saat vakit geçirdikleri gözlenmektedir. Mobil cihazların ve internet kullanımının yaygınlaşması ve buna

bağlı olarak dijital dünyada siber zorbalık ve tehditlerin artması çocukların teknoloji ile tanıştıkları ilk andan itibaren siber güvenlik farkındalığının aşılanmaya başlanması aileler için önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda 14 ile 16 yaş arasındaki çocukların sadece 11’i siber zorbalığa maruz kaldığını ebeveynleriyle paylaşırken, 24’ü arkadaşlarına, 13’ü akrabalarına anlatıyor. Bu sebeple ebeveynlerin teknolojiyi en az çocuklar kadar tanıması ve yakından takip etmesi gerekmektedir.

 

Ebeveynler güvenli ağ ortamı sağlamak için neler yapmalı?

  • Ekran kullanımı konusunda bazı sınırlar konulmalı. Dünya Sağlık Örgütü 3 yaşına kadar ekran kullanımının hiç olmaması gerektiğinin ve ekran kullanılan ortama dahi maruz kalınmaması gerektiğinin altını çizer.
  • Aileler çocuklarına daha güvenli bir dijital ortam sağlayabilmek adına çocukların kullandığı cihazlar üzerinde etkinliklerini izleyebilecekleri ebeveyn denetim yazılımları kullanmalılar…
  • İnternet hizmeti alınan servis sağlayıcılarından Aile Profil hizmeti alarak kötü içeriklere sahip web sitelerine erişimi filtrelemeliler…
  • Çocuklara internet ortamında kişisel bilgilerin başka kişilerle paylaşılmaması gerektiği, internet ortamında kötü niyetli kişilerin olabileceği ve kişisel bilgilerin kötü amaçlar uğruna kullanabileceği konusunda bilgi vermeliler…
  • Aileler çocukların gündemini takip etmeli ve onları gündem ve sosyal paylaşım ağlarını nasıl kullanabilecekleri konusunda bilinçlendirmeliler.
  • Sosyal medya mecralarının kullanım yaş sınırı 13 olduğundan ailelerin daha küçük yaş grubundaki çocuklara sosyal mecraları kullandırmamaları, 13 yaşından büyük çocuklara ise sosyal medya üzerinden tanıştıkları kişilere güvenmemeleri ve yüz yüze gelmemeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeliler. 

 

Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 979 mezunu ve 1515 öğrencisiyle Hisarlılar ülkemize, dünyaya ve insanlığa faydalı olmak için düşünüyor ve çalışıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı