EK, EVGA GeForce RTX 3070 ve 3070 Ti FTW3 için En Yeni Vektör Serisi Su Bloğu’nu Piyasaya Sürüyor

Önde gelen bilgisayar soğutma çözümleri sağlayıcısı EK, NVIDIA GeForce RTX 3070 Serisi grafik kartlarının EVGA FTW3 sürümleri için en yeni premium yüksek performanslı GPU su bloğunu sunmaya hazır. Bu yeni su bloğu EK-Quantum Vector FTW3 RTX 3070 Ti D-RGB olarak adlandırılmıştır ve bu GPU’ların hem EVGA FTW3 RTX 3070 hem de 3070 Ti versiyonuyla uyumludur.

Bu su bloğu 155 mm genişliğinde ve 314 mm uzunluğundadır ve GPU’nun baskılı devre kartındaki tüm önemli bileşenleri soğutur. EK-Quantum Vector FTW3 RTX 3070 Ti, EVGA FTW3 RTX 3070 ve EVGA FTW3 RTX 3070 Ti grafik kartlarıyla uyumludur. Bu Vector su bloğu GPU’yu, yukarı bakan VRAM’i, güç aşamalarını ve VRM bölümündeki bobinleri aktif olarak soğutur.

Yeni geliştirilen FTW3 su blokları, hidrodinamik dengesizlikleri ve içlerindeki girdapları (ölü noktaları) azaltan temiz ve optimize edilmiş akış yollarına sahiptir. GPU su blokları için üstün bir çözüm olduğu kanıtlanan bir Açık Bölünmüş Akış soğutma motoru tasarımı uygulandı. Düşük hidrolik akış kısıtlaması ile karakterize edilir, yani daha zayıf su pompaları veya düşük hız ayarlarında çalışan pompalarla kullanılabilir ve yine de en yüksek performansı elde edebilir. Jet plakası ve kanat yapısı geometrisi, şu anda piyasada bulunan bazı ürünlerin aksine, belirli herhangi bir soğutma sıvısı akış yöneliminde kullanıldığında minimum kayıp ve optimum performans ile eşit akış dağılımı sağlamak üzere optimize edilmiştir.

Su bloğunun tabanı nikel kaplı elektrolitik bakırdan CNC ile işlenirken, üst kısmı ya cam benzeri akrilik dökümden ya da dayanıklı siyah POM Asetalden CNC ile işlenmiştir. 2. nesil Vector GPU su blokları ayrıca Asetal terminallere sahiptir. Su geçirmez sızdırmazlık, yüksek kaliteli EPDM O-ringler ile sağlanırken, pirinç ayırıcılar önceden monte edilmiştir ve güvenli ve kolay bir kurulum prosedürüne izin verir.

Estetik uç parçası, adreslenebilir D-RGB LED şeridi barındırır. Bu su blokları, ayrı ayrı adreslenebilen toplam 8 RGB LED’e sahiptir ve tüm büyük anakart üreticilerinin popüler RGB senkronizasyon teknolojileriyle uyumludur. 3 pimli D-RGB LED konektöründeki ok işareti, D-RGB (adreslenebilir) başlığındaki +5V işaretiyle hizalanmalıdır.

EK, grafik kartlarınızın genel estetiğini iyileştiren ve ayrıca EVGA FTW3 GPU’larında GPU çekirdeği, kartlarda VRAM arka tarafı ve EVGA FTW3 GPU’larında baskılı devre kartı VRM bölümünün arka tarafı için ek pasif soğutma sağlayan bir tutma arka plakasının satın alınmasını önerir.