Dijital teknolojilerin kötü yönde kullanılması 4 kat arttı

Birleşmiş Milletler, gerek devlet gerekse de devlet dışı aktörlerce dijital teknolojilerinin kötü yönde kullanımının 2015’ten beri ortalama 4 kat arttığını duyurdu.

Dijital dünya hayatın her alanında faydalı kullanıldığı gibi olumsuz yönde de kullanılıyor.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary di Carlo, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, dijitalleşen teknolojinin hayatın her alanında birçok fırsatlar sunduğuna ancak beraberinde yeni riskler de getirdiğine dikkat çekti.

Di Carlo, “Dijital teknolojilerin siyasi ve askeri amaçlarla hem devlet hem devlet dışı aktörlerce kötüye kullanımı 2015’ten beri neredeyse 4 kat arttı.” ifadelerini kullandı.

İnsan müdahalesi olmadan can alan makinelerin “siyasi açıdan kabul edilemez, ahlaki açıdan ise iğrenç” olduğunu belirten di Carlo, insan hayatını tehlikeye atan teknolojilerin kullanımının uluslararası hukuk tarafından yasaklanması gerektiğini kaydetti.

Dijital teknolojilerin kullanılarak belirli toplumlar ve bireylerin gözlemlendiğine ve hedef alındığına da dikkati çeken di Carlo, kötü kullanım sonucunda teknolojinin ve sosyal medyanın kutuplaşmayı ve çoğu zaman şiddeti körüklediğini ifade etti.

haberfaktor.com