Bilgisayar Toplama Rehberi Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

Merhaba, biliyorsunuzki pandemi sürecinde ve artan kur yüzünden artık marka bilgisayar almak oldukça zorlaştı. Çoğu insan gibi bizde daha ucuza mal olması için bilgisayar toplama konsunda araştırmalar yaptık.Ve sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var bunlardan ilki bilgisayarı ne amaçla kullanacağız. Öncelikle buna karar vermeniz lazım. Çünkü oyun oynanabilecek bilgisayarla render yapılacak bilgisayarın özellikleri değişir.

Örneğin ben bu makalede oyun bilgisayarı toplayacağım kendime

İlk Olarak Bilgisayarımızın Ram’ini seçelim

Bilgisayar Toplama

1. Ram Seçimi

Ram seçimi bilgisayar toplama konusunda önemli bir madde aslında. Ram bilgisayarınızın Beyni gibi düşünebilirsiniz. Yüksek performanslı bir ram seçimi oyun deneyiminizi en üst seviyeye çıkartır. Ben bu makalede oyun için bir bilgisayar toplayacağım için ona göre seçim yapacağım. Ben ram konusunda buradaki ram’i alacağım. 16Gb olan 3200MHz hız sunan rami tercih edeceğim. Fiyatı ise 670Tl. Ama ram’in performansı iyi olması için ekran kartı seçiminide iyi yapmamız gerekir.

2. Ekran Kartı

Ekran kartı seçimi aslında bilgisayarın kaderini belirler diyebiliriz. Ram işlemci vb. ürünlerin tam performans vermesi için kaliteli bir ekran kartı almamız şart. Ben ekran kartı seçiminde ise Msı gtx 1660Tİ Gaming modelini seçtim. Oyun için üst performans gösteren bir ekran kartı olması gayet güzel. Fiyatı 3000TL. Şimdi ise işlemci seçimimizi yapalım.

3. İşlemci Seçimi

İşlemci seçimini yaparken yüksek performanslı olması çok önemli. Bilgisayarın hızını işlemci kontrol eder. Piyasada genellikle amd veya intel işlemci kullanılıyor ama benim her zaman önerim intel işlemci. Eğer bilgisayarda yüksek performanslı oyun oynamak isterseniz kesinlikle intel core i7 işlemci tercih etmelisiniz. İşlemci ise 3385TL. Kasamız hazır şimdi ekipmanları dizelim.

4. Monitör Seçimi

Monitör oyun için çok önemli bir konu. Çoğunlukla piyasada 60Hz monitör satılsada oyun için öerilen 144Hz monitör olacaktır. 60Hz yani saniyede 60 kere kendini yeniler. 144 Hz ise saniyede kendini 144 kere yeniler. 144Hz bir monitör tercih etmek oyunda daha güzel bir performans alırız. Monitör seçiminde bu monitörü seçtim. Monitörün Fiyatı 1.397TL . Şimdi ise klavye mouse kulaklık seçimini yapalım.

5. Kulaklık,Mouse ve Klavye

Geldik son üçlüye kulaklık oyun içinde olmassa olmaz. Kaliteli hızlı bir mouse gayet önemli. Bu bitirim üçlü sayesinde gayet güzel bir bilgisayar toplamış olacağız. Mouse seçimini ise fiyatı 130TL olan bu mouse seçebilirsiniz. Kulaklık konusuna gelince mikrofonlu kulaklık olmasına dikkat edelim. Fiyatı 189TL olan bu kulaklık alınmaya kesinlikle değer. Şimdi geldik klavye seçimine. Klavye konusunda fiyatı 50TL olan bu klavye işinizi fazlasıyla görecektir.

Şunu unutmadan belirteyim hdd veya ssd önerisinde bulunmadım çünkü fiyatları çok pahalı o yüzden fiyatlar düşene kadar eski bilgisayarınızdaki hdd veya ssd kullanabilirsiniz.Eğer hdd kullanıyorsanız ssd almanızı tavsiye ederim çünkü ssd her zaman daha üstün performans gösterir.

Evet bu makalede donanım konusunda gayet güzel bir iş çıkarttık. 8821 TL’ye hem kasa dizdik hemde ekipman dizdik. Marka pc’lerde ekipman hariç aynı özellikleri almak isteseniz minumum 10.000TL fiyatı var. Bu makalede gayet hesaplı bir bilgisayar sahibi olduk. Peki sizin bilgisayarınızın özellikleri neler ?

“Bilgisayar Toplama Rehberi Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020” üzerine bir yorum

  1. Laptopların böyle pahalı olmasından dolayı bilgisayar toplamak iyi fikir gibi geliyor.

Yorumlar kapalı.